DOLANDIRICILARI SERBEST BIRAKTINIZ AMA ÇEK MAĞDURU ESNAFI BIRAKMADINIZ!

Normalleşme sürecinde çek mağduru unutulmasın!

Pandemi sürecinde normalleşme bugün başlıyor. Ancak bir kesim var ki normalleşme onlar için ancak yasal düzenleme ile olabilir. Çek yasası mağdurları karşılıksız çeke hapis cezasının kaldırılmasını bekliyor.

RECEP ERÇİN

Pandemi sürecinin başında çek yasası mağdurlarının sorunlarını gündeme taşımıştık. 24 Mart’ta çıkarılan yasa ile çeşitli nedenlerden dolayı çekini ödeyememiş vatandaşlara 26 Haziran’a kadar yüzde 10’unu peşin yatırmak suretiyle cezai müeyyide uygulanmadan borçlarını taksitlendirme imkanı getirildi. Risk Merkezi’nin yayınladığı verilere göre Ocak 2018’den Nisan 2020’ye kadar olan sürede karşılıksız işlemi yapılan çek adedi 1.2 milyonu aştı. Çeki karşılıksız çıkan tekil kişi sayısı da 336 bin 586’ya ulaştı. Vaziyetin vahim bir tabloya doğru evrildiğini anlatan çek yasası mağdurlarının sözcüsü Haydar Zirek, zaten ekonomik kriz yüzünden iflas ettiği için çekini ödeyemeyip hapse girme tehlikesiyle karşı karşıya olan vatandaşların pandemi sürecinde bırakın yüzde 10’u, yüzde birlik kısmı bile ödeme gücü olmadığını kaydetti.

DOLANDIRICILAR BİLE ÇIKTI!

“Bu insanlar 26 Haziran’a kadar peşinatı yatırmazlarsa kendilerine hapis yolu görünecek” diyen Haydar Zirek, ekonomik nedenlerle çeki karşılıksız çıkan vatandaşlara “ekonomik suça ekonomik ceza” ilkesi doğrultusunda işlem uygulanması gerektiğini savundu. Nisan ayında çıkan af yasası ile dolandırıcılık, hırsızlık, garp gibi yüz kızartıcı suçlar işleyenlerin bile salıverildiğine dikkat çeken Zirek, “Çeki karşılıksız çıkanların aldığı ceza, infaz kapsamı dışında bırakıldı. Demek ki bu insanlar dolandırıcı kabul edilmiyor. Dolandırıcıları serbest bıraktınız ama çek mağdurlarını bırakmadınız. Yüz kızartıcı suç da değil. Bu insanlar işleri kötü gittiği için çeklerini ödeyememişler” diye konuştu.

ÖMÜRLÜK PRANGA VURULUYOR

Ekonomide pandeminin etkisi sürerken, çeki karşılıksız çıkan vatandaşların ne peşinatı ne de taksitleri ödeyecek gücü de bu gücü sağlayacak iktisadi faaliyetin de olmadığını anlatan Haydar Zirek, “Süresiz ve koşulsuz olarak bu insanların cezaevine girmesi önlenmeli. Bir insanı kasten öldürenler bile yıllarca yattıktan sonra çıkabiliyor. Ama çeki karşılıksız çıkanın ayağına ömrü boyunca pranga takıyoruz. Borçları borç. Ekonomik durumları düzelince ödeyeceklerdir. Ancak bu insanları cezaevine yolladığınızda, kara listelere aldığınızda nasıl ödesinler?” diye sordu. Zirek, normalleşme sürecinde çek yasası mağdurları içinde acilen bir yasal düzenleme yapılması gerektiğini ifade ederek, çeke hapis cezasının kesinlikle kaldırılması için hükümete ve milletvekillerine çağrı yaptı.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli
Yazarlar
Video
Galeri
Çek Yasası Mağdurları'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Çek Yasası Mağdurları'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470